“Pan Tadeusz” to polska epopeja narodowa autorstwa Adama Mickiewicza, jednego z największych przedstawicieli polskiego romantyzmu. Dzieło powstawało na emigracji w latach 1832-1834, wydane zostało w Paryżu. Do dnia dzisiejszego, epos ten doceniany jest przez znawców literatury za niezwykle zgrabne operowaniem językiem, charakterystyczne homeryckie porównania oraz znaczenie, jakie dzieło to miało dla ówczesnych Polaków, pozbawionych własnego państwa i zmuszonych do życia na emigracji. “Pan Tadeusz” dzieli się na dwanaście ksiąg, napisany został popularnym w polskiej literaturze trzynastozgłoskowcem. Dzieło to jest obecnie najbardziej rozpoznawalnym, obok “Dziadów”, utworem napisanym przez Adama Mickiewicza. 

Fabuła utworu

Akcja “Pana Tadeusza” rozpoczyna się, kiedy pewnego dnia w 1811 roku Tadeusz Soplica odwiedza rodzinne strony. W rodzinnej miejscowości odbywa się bowiem sąd graniczny, który na zawsze ma zakończyć spór o zamek toczony przez rody Sopliców oraz Horeszków. Na Tadeuszu największe wrażenie robi przypadkowe spotkanie z Zofią, właśnie z rodu Horeszków, w której to chłopak od razu się zakochuje, a wątek romantyczny pary jest jednym z głównych tematów podejmowanych w eposie. Niemniej ważny jest także wątek niepodległościowy – epos idealnie oddaje ówczesne nastroje polskiej szlachty, nadzieje wiązane z przybyciem Napoleona oraz tęsknotę za niepodległością. Z lektury utworu dowiedzieć się można wiele o ówczesnych ziemiańskich zwyczajach: o zabawach szlachciców, o ich gościnności, a wreszcie o starej tradycji zajazdów. 

Lektura szkolna – najważniejsza ze wszystkich?

“Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza to jedna z lektur obowiązkowych w liceum ogólnokształcącym oraz technikum. Oznaczona jest ona specjalną gwiazdką, co znaczy, że dokładna jej znajomość wymagana jest na egzaminie maturalnym z języka polskiego na poziomie podstawowym. Uczniowie powinni więc przeczytać utwór bardzo wnikliwie, a następnie omówić go dokładnie na zajęciach ze swoją polonistką. Pracę z “Panem Tadeuszem” usprawnia mnogość pomocy edukacyjnych z tego zakresu, dostępnych w formie papierowej, jak i online. 

Daniel